Element polskiego systemu emerytalnego

Listopad 05
15:01 2011
Element polskiego systemu emerytalnego
5 (100%) 1 vote

Fundusze emerytalne to nieodłączny element każdego , kto rozpoczął swoją ścieżkę zawodową. Jest to element polskiego systemu emerytalnego, który jest bezpośrednio związany z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

Ich naczelnym zadaniem jest gromadzenie i inwestowanie środków pieniężnych ich członków. Nie raz zdarzało Ci się przyjąć w swoich drzwiach kolejnego akwizytora OFE. W większości przypadków udawało im się przekonać Cię do swoich racji. Kolorowe wykresy, obietnice, roztaczanie utopijnych scenariuszy to standard podczas wizyty agenta ubezpieczeniowego. Zawsze ładnie ubrany i merytorycznie przygotowany. Większość konsumentów otwiera usta ze zdziwienia ile to na danym funduszu mogą zarobić. Nie dajmy się jednak zwieść uroczemu doradcy, bowiem rankingi i wykresy jakimi się posługuje są w dużej mierze przekłamane i naciągane. W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na skalę czasową prezentowanych wyników.

Agent chwali się pierwszym miejsc na liście? Sprawdź z którego miesiąca jest wykres i czy miał on swoją kontynuację w następnych latach. W większości przypadków 1 miejsce oznacza tylko wypadek przy pracy nie poparty racjonalną polityką inwestycyjną. Fundusze, notowania OFE to ulubione narzędzie jakimi lubią posługiwać się agenci, aby przekonać nas słuszności danego OFE. Kolejnym “silnym” argumentem jest ilość członków. W większości przypadków są to horrendalne liczby. Jakbyśmy więc zliczyli wszystkich członków wszystkich towarzystw okazałoby się, że społeczeństwo polskie jest dwa razy większe niż w rzeczywistości.  Wszystkie informacji usłyszane z ust doradcy należy przekalkulować osobiście wspierając się niezależnymi rankingami.

Emerytalne fundusze, notowania OFE to bardzo ważny czynnik, który powinien w dużym stopniu determinować nasz wybór. Kolejnym aspektem jest stopa zwrotu z inwestycji, ilość członków i jakość obsługi klienta. Te wszystkie informacje zawarte są w porównywarkach finansowych.