Dotacje z unii

Luty 15
19:39 2012
Oceń ten artykuł

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej obserwujemy stały rozwój wielu sektorów życia publicznego. Nowe drogi, dokształcanie kadry zawodowej wielu branż czy finansowanie szkoleń dla emerytów czy ludzi bezrobotnych. Dotacje z Unii to także szansa dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie chcą zadłużać się w banku a mają innowacyjny pomysł na biznes.

Marzysz o rozkręceniu własnej firmy, ale brakuje Ci kapitału na realizację swojego pomysłu na biznes? „Jak zdobyć dotacje unijne?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach internetowych. Otrzymanie kredytu bankowego czy leasingu wymaga od konsumenta wielu formalności. Wiąże się również z dokładną weryfikacją możliwości klienta. Nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju metody finansowania kosztują konsumentów nie mało pieniędzy. Nie chcesz płacić bankowi horrendalnych stawek? Dotacje z unii stanowią dużo bardziej opłacalną formę wsparcia finansowego Twojej firmy. To, kiedy i gdzie można starać się o dotację, zależy od konkretnego regionu Polski, w którym zamierza się rozpocząć działalność gospodarczą. Może się zdarzyć, że u osoby pochodzącej z Mazowsza właśnie rozpoczął się nabór, a osoba, która mieszka i chce założyć firmę na Pomorzu musi czekać na rozpoczęcie naboru 2 miesiące. Nie zdarza się aby wnioski były przyjmowane nieprzerwanie cały rok. Zazwyczaj wyznaczane są konkretne daty kiedy można składać wnioski np. od 1 do 5 kwietnia. Konkursy o datacje unijne odbywają się w dwóch naborach:

zamkniętym – wtedy wyznaczana jest konkretna data np. 1-15 października, gdy można składać wnioski o dotacje (zazwyczaj w ramach danego działania/konkursu odbywa się 1-3 naborów w roku). Złożenie wniosku np. dzień wcześniej lub dzień później spowodowałoby jego bezwarunkowe odrzucenie.
– otwartym – w przypadku tego trybu wyznacza się datę rozpoczęcia przyjmowania wniosków np. 1 marca. Wnioski przyjmowane są tak długo, aż łączna kwota, o którą starają się wnioskodawcy nie przekroczy wyznaczonego pułapu np. 120% całej puli pieniędzy przeznaczonej na dany nabór. Wtedy też ogłaszane jest zamknięcie naboru. Dużym plusem jest to, że zamknięcie nigdy nie następuje od razu, przeważnie jeszcze przez 1-3 dni po jego ogłoszeniu można składać wnioski (tzw. okres karencji).