Dokonać właściwego wyboru

Czy powinna dziwić nas opinia, że banki po zebraniu odpowiedniego kapitału skupiły się wyłącznie na akcji kredytowej, natomiast lokaty bankowe poszły w odstawkę?. No może nieco, bowiem banki niekoniecznie złagodziły swoją politykę kredytową, a w w wielu przypadkach wręcz ją zaostrzyły. Dlatego twierdzenie, że banki skupiły się tylko na rynku kredytowym z pominięciem lokat z pewnością mija się z prawdą. Ale prawdą jest, że wprawdzie powoli ale systematycznie spada oprocentowanie depozytów bankowych i coraz trudniej jest o korzystne lokaty bankowe – korzystne w rozumieniu klientów, a nie banków. Na szczęście są jeszcze instytucje finansowe, którym zależy na klientach i w których korzystniejsze dla klienta lokaty bankowe można jeszcze znaleźć. Są to z pewnością firma open finance – nazywana także gałęzią dystrybucyjno-doradczą Getin Noble Banku – oraz Meritum Bank. Czy rzeczywiście tak jest i czy tego rodzaju lokaty terminowe ranking lokat potwierdza?
– Z pewnością tak, a dotyczy to przede wszystkim lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek. W bankach tych w chwili obecnej znajdziemy najkorzystniejsze oferty. Zresztą wspomniane lokaty terminowe ranking lokat potwierdza. Mało tego od miesięcy okupują czołowe miejsca przeróżnych rankingów i zestawień. Najlepsze oferty tych banków to lokaty jednodniowe 3, 6 i 12 miesięczne. Wprawdzie rynek lokat bankowych cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem klientów, właśnie z uwagi na spadające oprocentowanie, ale dobrze dzieje się, że niektóre banki /przed chwilą wymienione/ starają się mieć w swojej ofercie takie lokaty, które jeszcze przynoszą jakiś zysk – stwierdzi specjalista od rynku lokat.
Niestety klienci mają też przykre doświadczenia w kontaktach z bankami i ich lokatami, które starają się obejść obowiązujące przepisy i delikatnie mówiąc, naciągnąć klienta. Przypomnijmy, że tak właśnie zrobił bank pko bp. Otóż UOKiK zakwestionował, a Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał to stanowisko, iż bank pko bp reklamą max lokaty wprowadził klientów w błąd. PKO BP w swojej reklamie informowało klientów, że jest ona oprocentowana na 6% w skali 12 miesięcy. Problem tylko w tym, ze okres ten bank nie liczył od daty założenia lokaty – jak mieli prawo domyślać się klienci – ale od wyznaczonego przez bank terminu. O tym jednak klient najczęściej dowiadywał się albo w placówce banku albo już po podpisaniu umowy. W związku z tym prezes UOKiK nałożyła na bank karę w wysokości prawie 6 mln złotych. Wcześniej za stosowanie nie zgdodnych z prawem praktyk został ukarany lucas bank. Wracając do tematu można jeszcze dodać, ze pewnym zainteresowaniem cieszą się także polisy lokacyjne, czyli połączenie lokaty z ubezpieczeniem. Jednakże póki co największym zainteresowaniem cieszą się “jednodniówki”, co potwierdza zestawienie lokaty terminowe ranking.