Dlaczego warto założyć w IKE?

Nie da się ukryć, że ostatnie przepychanki polityczne dotyczące polskiego systemu emerytalnego nie napawają optymizmem, a licząc tylko na ZUS można się rozczarować. Przeciętny Polak szuka więc sposobu na swoją emeryturę. Najprostszym wyjściem okazuje się bankowe Indywidualne Konto Emerytalne.

Dyskusje na szczycie trwają, a Polacy martwią się o swoje emerytury. Już dziś system emerytalny jest niewydolny, dlatego warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie. IKE to zwykłe konto oszczędnościowe w banku, które po 30 latach pozwoli Ci zgromadzić kapitał wystarczający na emeryturę.

Czym jest IKE?

Jako III filar Indywidualne Konto Emerytalne stanowi nieobowiązkowe uzupełnienie polskiego systemu emerytalnego. Jest to produkt w postaci konta oszczędnościowego, które można założyć w każdym banku. Jako jedna z prostszych form oszczędzania na emeryturę pozwala na bezpłatne gromadzenie oraz pomnażanie środków. Wpłaty na IKE są jednak ograniczone. Maksymalna łączna  suma zgromadzonych środków w 2011 r. nie może przekroczyć wartości 10 077 PLN. Miesięcznie daje to zysk ok 840 PLN. Przy czym warto zauważyć, że oszczędności w ramach IKE nie są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych, czyli tzw podatkiem Belki, pod warunkiem, że nie zostaną wycofane przed przejściem na emeryturę. Rentowność tej inwestycji spada w momencie likwidacji konta, ponieważ wtedy podatek trzeba zapłacić.

Umiesz liczyć, licz na siebie

Na przestrzeni ostatnich kilku lat IKE nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Obecnie sytuacja może się zmienić. Myślenie, że odprowadzane dziś do ZUS składki wystarczą na przyszłą emeryturę jest złudne. Nie ma się co oszukiwać i warto pomyśleć o założeniu IKE. Od kilku lat słyszymy slogany reklamowe o oszczędzaniu na emeryturę, ale okazuje się, że dopiero teraz słowa reklam zdają się być bardziej wyraziste. Nikt oprócz nas samych lepiej nie zadba o nasza emeryturę.