Dlaczego jestem w BIK?

Listopad 05
00:40 2017
Dlaczego jestem w BIK?
Ocena: 4 z: 1

Każdy bank przed udzieleniem kredytu sprawdza wnioskującego klienta w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób instytucja finansowa dowiaduje się, jakim kredytobiorcą był klient w przeszłości i czy wywiązywał się regularnie ze swoich zobowiązań. Za co można trafić do BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zajmuje się zbieraniem i przechowywaniem danych na temat kredytobiorców i ich zobowiązań. Dzięki takim informacjom bank może szybko i sprawnie wyeliminować nieuczciwych klientów. Obecnie BIK dysponuje danymi o ponad 23 mln osób i firm oraz ponad 130 mln rachunków, także tych już zamkniętych.

Jakie dane przechowuje BIK?

W BIK-u są przechowywane informacje na temat zobowiązań spłacanych w przeszłości, a także tych, które klienci spłacają lub zawierają obecnie. Do Biura Informacji Kredytowej trafiają dane nie tylko o kredytach, ale także o rachunkach, kartach kredytowych lub zakupach ratalnych. Na listę BIK-u można trafić także, będąc poręczycielem kredytu lub jego współkredytobiorcą.

Portret kredytobiorcy

Do BIK-u można trafić, spłacając rzetelnie zobowiązania i dzięki temu kredytobiorca buduje pozytywną historię kredytową. Jednocześnie do Biura Informacji Kredytowej trafiają także informacje o każdym opóźnieniu w spłacie kredytu, co pogarsza historię kredytową klienta i może także uniemożliwić uzyskanie kolejnej pożyczki.

Warto monitorować dane w BIK

Przed zawnioskowaniem o kredyt warto sprawdzić informacje na swój temat w BIK-u. Znając swój status w tej instytucji, unikniemy zbędnych problemów lub utraty wpłaconego zadatku lub zaliczki. Sprawdzenie historii w BIK-u pozwala także na wychwycenie i monitorowanie nieścisłości w systemie. Czasem może się zdarzyć, że pomimo regularnie spłacanych zobowiązań przez błąd systemu lub człowieka nasze dane przypadkiem trafią do Biura Informacji Kredytowej. Warto wiedzieć o takich nieścisłościach, ponieważ wtedy mamy możliwość ich wyjaśnienia przed złożeniem wniosku kredytowego.

Jak wygenerować raport w BIK?

Aby sprawdzić swój status w BIK-u, należy wejść na stronę internetową tej instytucji, czyli www.bik.pl. Tam wybieramy skonstruowany dla klientów indywidualnych Profil Kredytowy Plus. Następnie musimy się zarejestrować, czyli założyć swoje konto. Do wyboru mamy dwie możliwości:

  • Konto Próbne, umożliwiające wygenerowanie jednego raportu (jest ono bezpłatne przez 60 dni) lub
  • Konto Premium – dzięki niemu będziemy mogli wygenerować 12 raportów.

Następny krok to potwierdzenie tożsamości klienta, może to być skan dowodu lub podpis elektroniczny. Po tych czynnościach musimy się ponownie zalogować, wpisując adres e-mail oraz ustalone przez siebie hasło.

Centrumkredyt poleca