Dla mnie najlepszy gdański

Sierpień 12
17:07 2009
Oceń ten artykuł

Na Wybrzeżu mieszkam już od wielu lat. Mój ojciec był rybakiem, miał, a właściwie nadal ma kuter, teraz i ja razem z nim łowię. Zawód rybaka jest zawodem bardzo ciężkim i niestety coraz mniej opłacalnym. Ale to zawsze był nasz sposób na życie. Dlatego kiedy po wejściu do Unii Europejskiej wielu rybaków zrezygnowało z uprawiania tego zawodu, my trwaliśmy przy naszym wyborze.

Mało tego, postanowiliśmy sprzedać nasz stary kuter i zainwestować w nowy. Jakieś pieniądze mieliśmy odłożone, ale to było za mało. Ratował nas tylko kredyt. Tymczasem z kredytami ostatnio nie jest najlepiej. Banki znacznie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, dlatego trudno taka dużą gotówkę z banku otrzymać. W Gdańsku banków jest sporo, wiele jest także przeróżnego rodzaju kredytów gotówkowych. Teraz nie jest już tak łatwo o kredyt, wtedy jednak mogliśmy przebierać w ofertach. Dlaczego wybraliśmy bank gdański? Pewnie dlatego, że miał najkorzystniejszą ofertę, poza tym to był nasz bank. Nasz to znaczy Gdańszczan, pomyśleliśmy wtedy, że kto jak kto, ale nasz bank nie może nas oszukać. Nie braliśmy nawet takiej opcji pod uwagę. Bank gdański tak jak większość banków działających na polskim rynku jest bankiem komercyjnym, a powstał dokładnie 10 lat temu. Początkowo bank ten funkcjonował jako bank państwowy, poprzez wydzielenie go ze struktur Narodowego Banku Polskiego. Osiem lat później nastąpiło połączenie banku gdańskiego z big bankiem SA.

Zaowocowało to powstaniem nowego banku, big banku gdańskiego, który został następnie przekształcony w bank Millennium. Na rynku bankowym takich połączeń, fuzji, przekształceń było i jest wiele. Banki łączą się, upadają, powstają nowe banki. Rywalizacja na polskim rynku banków jest spora, dlatego klienci mogą być tylko z takiego obrotu sprawy zadowoleni. Wracając do banku gdańskiego, a właściwie  banku Millennium, gdański rybak zdecydował się wówczas na kredyt inwestycyjny, który miał uratować jego rybackie interesy. Kredyt taki otrzymał, zakupił nowy kuter i mógł kontynuować swój ukochany zawód. Ale to nie jedyny produkt jaki bank ten oferuje. Millenium /bank gdański/ współpracuje także z europejskim funduszem rozwoju wsi polskiej. Z tego też powodu w swojej ofercie ma również preferencyjne kredyty przyznawane właśnie w ramach tych środków. Najprościej rzecz ujmując są to kredyty inwestycyjne przeznaczone na projekty, na tak zwanych obszarach wiejskich lub małych miast / do 20 tys. mieszkańców/.

Kredyty te charakteryzują się niskim oprocentowaniem, a także ułatwieniami w pozyskiwaniu i absorpcji środków unijnych, ponieważ kredyty z tego funduszu mogą służyć jako finansowanie pomostowe lub być składnikiem wkładu własnego w to przedsięwzięcie. Jedynym mankamentem takich kredytów jest fakt, że są one przeznaczone jedynie dla dużych firm. Małe i średnie firmy nie mają szans na pozyskanie takich  preferencyjnych środków. Bank Millenium jest jednym z niewielu banków, które prowadzą taka akcję, dlatego ma aż tylu klientów.