Decyzja kredytowa-czekasz 2 dni lub 2 miesiące

Zdawałoby się, że życie składa się z czekania. Czekamy na poczcie, w ZUSie, na zielone światło na przejściu. W banku też musimy czasem poczekać. Na przykład taka decyzja kredytowa. Czekamy długo albo krótko. Od czego to zależy?

Ile to może potrwać

W proces zaciągania kredytu trzeba wliczyć czas oczekiwania na decyzję kredytową. Jest wiele czynników, które wpływają na długość oczekiwania. Po pierwsze jest to rodzaj banku, po drugie rodzaj kredytu, a po trzecie „atrakcyjności” klienta. Decyzja kredytowa może przyjść po dwóch dniach, ale też można na nią czekać dwa miesiące. Niemniej jednak średnio klienci czekają ok. 3 i pół tygodnia. Jeśli bank dłużej zwleka z wydaniem decyzji, prawdopodobne straci klienta, bowiem decyzja kredytowa nie jest ostateczna i ma rutynowy charakter. Klienci na jej podstawie dokonują wyboru kredytu, zatem jeśli jeden bank będzie się ociągał, to klient poszuka innego banku. Dlatego decyzja powinna być wystawiona w miarę szybko.

Ile decyzji można dostać

W poszukiwaniu dobrego kredytu, nie musimy się mocno ograniczać. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu, który jest dla nas akceptowalny, można ubiegać się o kredyt w kilku bankach. Decyzja kredytowa nie ma charakteru wiążącego i nie jest ostateczna, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby złożyć wniosek w kilku instytucjach bankowych. O ile duża liczba pozytywnych decyzji kredytowych może pomóc nam w wyborze dobrego kredytu, o tyle duża ilość negatywnych już nie napawa optymizmem. Zwłaszcza, że wpływa to niekorzystnie na naszą historię kredytową w bazie BIK. Wprawdzie nie ma z tego żadnych drastycznych skutków, ale może spowodować pewne utrudnienia w staraniu się o kredyt w przyszłości.

Czas czekania

Długość oczekiwania na decyzję kredytową zależy w gruncie rzeczy od rodzaju kredytu oraz banku. Uzyskanie zgody na kredyty konsumpcyjne jest dużo szybsze niż uzyskanie decyzji na kredyty hipoteczne. Dłużej czekamy np. na kredyt gotówkowy niż kredyt samochodowy. Co więcej, w jednym banku czekamy dłużej na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego, a w drugim na kredyt gotówkowy na wyższą kwotę. W zasadzie nie ma określonej reguły odnośnie czasu czekania na decyzję kredytową, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po prostu zapytać w banku.