Debetowe bezpieczniejsze

Maj 14
05:40 2010
Oceń ten artykuł

Pieniądze, finanse, kredyty, debety, linie kredytowe, karty kredytowe, no i banki, które proponują nam swoje produkty i usługi. Często wydaje się nam, że to wszystko już znamy, że nic nas już nie potrafi zaskoczyć. Czasami tak jesteśmy pewni tej wiedzy, że zapominamy o zwykłej ostrożności popełniamy błędy. Jakie? Podstawowym błędem jest nieczytanie umów kredytowych, nikła też jest nasza znajomość funkcjonowania zasad przyznawania kredytów oraz wiedza o pułapkach zastawianych przez banki. Kredyty bez tabu, bez tajemnic? Chcielibyśmy, ale nie łudźmy się bankom nie zależy na tym, abyśmy poznali ich tajemnice. Banki doskonale wiedzą jakim językiem przemawiać do swoich klientów, a marketing ma tu szczególne miejsce do popisu i najczęściej trafia do klientów. Tymczasem pamiętajmy, że marketing to jedno, a rzeczywistość to drugie. Niestety często o tym zapominamy, bank nam przypomni w odpowiedniej chwili, czyli kiedy zacznie nas rozliczać.
Karty kredytowe to jedna z form kredytowania klienta i jest rzeczywiście dla niego przyjazna, ale tylko wtedy, kiedy klient zna zasady funkcjonowania kart oraz przestrzega terminów rozliczenia się z bankiem. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że większość klientów zasad tych nie zna i dlatego za swoją niewiedzę często słono placi. Kary za nie rozliczenie się z  bankiem w terminie są zazwyczaj bardzo dotkliwe. Ale jednocześnie karty kredytowe to jeden z najlepszych wynalazków bankowości. Ten sposób kredytowania bardzo szybko się sprawdził, ponieważ jest praktyczny, bezpieczny i wygodny dla klientów, którzy nie muszą już nosić przy sobie gotówki. Tymczasem jak juz zaznaczyliśmy karty kredytowe są przyjazne dla klientów myślących, a nie dla nieznających zasad, lub niekorzystających z nich. To właśnie ci nierozgarnieci właściciele kart kredytowych nie spłacają zaciągniętych w ten sposób kredytów, a ich zaległości nie tak dawno sięgały 15 miliardów złotych. Może więc lepiej decydować się na karty kredytowe debetowe?
– Zdecydowanie tak, ponieważ karty kredytowe debetowe są kartami płatniczymi wydawanymi do rachunku bankowego i obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. I sprawa najważniejsza: kwota transakcji nie może przekroczyć stanu dostępnych środków na koncie posiadacza karty. Jeżeli na koncie właściciela takiej karty debetowej środków nie będzie, również transakcja nie będzie możliwa. Warto też podkreślić, że  takimi kartami nie można dokonywać transakcji przez internet. Oczywiście są  wyjątki /karty visa/ i takie karty debetowe wydają banki: inteligo, millennium bank, multibank, kredyt bank, polbank, a także mbank, bz wbk i deutsche bank – stwierdził doradca kredytowy.
Tak więc karty kredytowe debetowe to: brak problemów z zapętleniem kredytowym. Ich główną zaletą jest fakt, że kwota z transakcji finansowych jest potracąna z konta posiadaczy tych kart, najpóźniej w kilka dni po wykonaniu takiej transakcji. Takim kontem może być rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, lub rachunek specjalny otworzony na ten cel. Klient płaci za zakupy, a bank natychmiast blokuje środki na rachunku klienta. Podobnie jak inne karty, karty kredytowe debetowe zostały wprowadzone w życie z myślą o transakcjach bezgotówkowych oraz bez czekowych. Ważny przy tym jest fakt, że za transakcje dokonywane poprzez karty debetowe /obrót bezgotówkowy/ ich właściciele nie płacą prowizji. Nie płacą też za korzystanie z bankomatów swojego banku.