Debet w koncie a kredyt gotówkowy

Co to jest debet?
Debet w koncie to rodzaj otwartego kredytu. Może go zaciągać klient banku posiadający konto i jak pokazuje praktyka, większość z tej możliwości korzysta. Banki chętnie udzielają tego rodzaju pożyczki, jest według nich bezpieczniejszy niż kredyt gotówkowy. Ryzyko spłaty jest w tym przypadku mniejsze, gdyż odsetki bank odzyskuje na bieżąco i automatycznie, gdy tylko na konto klienta wpływa jego miesięczna pensja.

Oprocentowanie debetu
Kredyt gotówkowy jest droższy, bo jego oprocentowanie jest wyższe. W kilku znanych i popularnych bankach debet w koncie jest za darmo przez tydzień w miesiącu. Jego oprocentowanie w ogóle wypada lepiej niż w pożyczce gotówkowej.
Czy banki preferują klientów z debetem?
Zdecydowanie tak. Mogą nam zaproponować lepsze warunki niż bez konta z debetem. Przy debecie prowizja jest mniejsza. O ile w przypadku kredytów gotówkowych wynosi ona około 5%, to w przy otwartej linii kredytowej jest to najwyżej 2%. Niektóre banki w ogóle nie przewiduja prowizji, więc klient jest z niej zwolniony (najczęściej nowy klient).
Jeśli jesteśmy wiernymi klientami banku, nie zalegamy z żadnymi płatnościami, mamy droższe konto, możemy liczyć na najkorzystniejsze warunki.

Czy można  w ogóle nie płacić odsetek od zaciągniętego debetu?
Tak. Jeśli swój dług spłacimy w ciągu 7 dni od jego zaciągnięcia, niektóre banki darują nam odsetki.
Co z debetem w przypadku zmiany banku?
Wówczas aby uzyskać limit musimy przedstawić historię naszego rachunku ze starego banku. Bank Millennium zwiększy nam wtedy limit o 10%.
Jak uzyskać pierwszy debet w koncie?
Jak przy każdym kredycie, należy mieć zdolność kredytową, a tę wylicza bank na podstawie zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków.
Jeśli więc stajemy przed wyborem: debet w koncie czy kredyt gotówkowy, wybierzmy tańszą, korzystniejszą opcję, czyli kredyt we własnym koncie.A