Czym kierować się przy wyborze ubezpieczyciela

Grudzień 14
14:52 2011
Oceń ten artykuł

Rozpocząłeś ścieżkę zawodową? Jeżeli tak to na pewno wiesz, że czeka Cie bardzo ważna decyzja – wybór OFE. Czym się sugerować? Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobligowane jest do publikacji swoich wyników inwestycyjnych. Każdy, kto stoi przed wyborem II filaru może skorzystać z danych w internecie lub rady agenta ubezpieczeniowego. Czym kierować się przy wyborze ubezpieczyciela?

Celem OFE jest gromadzenie i efektywne inwestowanie naszych składek. Rankingi OFE publikowane są przez niezależne portale na podstawie wyników osiąganych przez poszczególne przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe. Jakie dane są najbardziej wiarygodne pod względem jakości świadczonych usług? Komisja Nadzoru Finansowego publikuje oficjalny ranking funduszy emerytalnych. Na podstawie stale gromadzonych danych KNF oblicza minimalną wymagana stopę zwrotu z inwestycji OFE. Obecnie ranking jest tworzony i publikowany dwa razy w roku – 31 marca i 30 września – i obejmuje wyniki inwestycyjne z trzech lat. W Polsce działa obecnie 14 otwartych funduszy emerytalnych. Każdy z nich zajmuje swoje miejsce w zestawieniach porównawczych. Rankingi OFE kreowane są na podstawie wyników inwestycyjnych jakie osiągają OFE. Zdecydowałeś się na radę agenta ubezpieczeniowego? Uważaj na haczyki. Akwizytorzy OFE mają bowiem tendencję do ubarwiania wyników towarzystw, które reprezentują. Są oni kształceni przede wszystkim na sprzedawców a dopiero później na wiarygodne źródło informacji.
Ich zadaniem jest podpisanie jak największej ilości polis, bowiem są za to wynagradzani w postaci sowitej prowizji. Zanim zaprosimy w nasze skromne progi agenta to sprawdźmy rankingi OFE. Dopiero na takiej podstawie mamy jakikolwiek punkt odniesienia względem danego ubezpieczyciela. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie swojego OFE, zastanów się trzy razy, czy rzeczywiście przyniesie Ci to zysk.