Czy warto korzystać z pomocy doradcy finansowego?

Listopad 14
21:58 2011
Oceń ten artykuł

“Czy warto korzystać z pomocy doradcy finansowego?” – jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań  przez potencjalnych kredytobiorców kontekście ewentualnej pożyczki.

Czy firmy doradcze stanowią dzisiaj wiarygodne i rzetelne źródło wiedzy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zależy ona od przypadku. Możemy trafić na osobę kompetentną oraz na taką , która wykonuje swój zawód po macoszemu. Jak zweryfikować umiejętności doradcy?

W Polsce rynek usług doradczych to jeszcze raczkująca branża. Całokształt doradtwa nie ogranicza się oczywiście jedynie do wsparcia w zakresie kredytów. Dobrą radę otrzymamy także w odniesieniu do kwestii inwestowania oraz sposobu oszczędzania. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał jaki kryje się w ich pieniądzach. Powszechna panująca domena “mam to wydam” odchodzi powoli do lamusa. W jaki sposób działają doradcy finansowi? Ich praca polega na sporządzaniu różnego rodzaju plany kredytów oraz inwestycji. Ich kluczowym zadaniem jest wsparcie w zakresie zarządzania domowym budżetem.

Każda firma obecna na polskim rynku przyjmuje inną strategię działania. Jedne z nich skupiają się na obsłudze biurowej natomiast inne stawiają na mobilność swoich usług tzw. back office. Cechuje ich to, że możemy ich spotkać na ulicy miast a nie przy biurowych stołach. Jest to stosunkowo nowy model świadczenia takiego rodzaju usług w naszym kraju. Najstarszą firmą w Polsce, która trudni się doradztwem w zakresie finansów jest Ekspander. Doradcy finansowi w Polsce skupiają się głównie na doradztwie w zakresie kredytowym. Nie ma się co dziwić. Co druga osoba w naszym kraju podjęła się współpracy z instytucją bankową w tym właśnie zakresie. Pojęcie długoterminowego oszczędzania i inwestowania nie jest jeszcze aż tak wypromowane w naszym kraju.

Są jednak pewne symptomy, które świadczą o tym, że sytuacja zaczyna się poprawiać. Przy wyborze dorady finansowego należy kierować się przede wszystkim jego niezależnością.