Czy lokata jest atrakcyjniejsza od obligacji?

Kwiecień 22
16:26 2016
Oceń ten artykuł

Zarówno lokaty bankowe, jak i obligacje skarbowe, są uznawane za najbezpieczniejsze formy lokowania oszczędności. Co zatem powinna wybrać osoba poszukująca atrakcyjnego rozwiązania finansowego?

Na początku warto rozważyć okres trwania inwestycji w obligacje skarbowe oraz w lokaty. Obligacje Skarbu Państwa emitowane są na okres 2, 3, 4 i 10 lat. Tymczasem lokaty w bankach otwiera się na dużo krótszy okres – nawet na kilka czy kilkanaście dni. Banki bardzo rzadko zakładają depozyty na dłużej niż 2-3 lata. Oczywiście, 10-letnich obligacji skarbowych nie trzeba „trzymać” aż tyle – możliwe jest ich wcześniejsze zbycie, poprzez sprzedaż albo skorzystanie z możliwości przedterminowego wykupu przez emitenta.

Na pewno najpoważniejszym czynnikiem powinien być jednak zysk, który można dzięki lokacie lub obligacji skarbowej osiągnąć. Oprocentowanie oferowanych obecnie obligacji 3-letnich wynosi 3 proc. w skali roku, natomiast dłuższych jest zmienne, i wynosi w pierwszym okresie odsetkowym kolejno 3,30 proc. dla obligacji 3-letnich, 3,50 proc. dla 4-letnich i 4 proc. w przypadku obligacji 10-letnich. W bankach najlepsze lokaty dają zarobić na okres do 1 roku dają zarobić 3,5-4 proc., a oferty promocyjne i na okres ponad roku – nawet więcej. Z drugiej strony, istnieje wiele depozytów oprocentowanych gorzej niż obligacje skarbowe. Warto przypomnieć, że średnie oprocentowanie lokat półrocznych wynosi obecnie ok. 2,30 proc., a rocznych ok. 2,43 proc. Zasadniczo jednak nie jest trudno znaleźć w bankach lokaty lepiej oprocentowane niż obligacje Skarbu Państwa.

Należy pamiętać, że poza obligacjami skarbowymi nabywać można także obligacje korporacyjne, czyli emitowane przez przedsiębiorstwa. Ich warunki są dużo atrakcyjniejsze, ale z drugiej strony należy przygotować się także na wyższe ryzyko takiej inwestycji. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferują także fundusze obligacji, inwestujące zarówno w obligacje emitowane przez Polskę i inne kraje, jak i w obligacje korporacyjne.