Czego nie mówi bank, gdy bierzesz kredyt na mieszkanie

Kredyt na mieszkanie to dziś najczęstsza forma finansowania zakupu mieszkania. Bankowa oferta kredytowa jest bardzo dużo, a i kredytobiorców nie brakuje. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przez nieuwagę tudzież niedopilnowanie, klient nie jest zadowolony ze swojego kredytu. Gdy przychodzisz do banku podpisać umowę o kredyt, przeczytaj ją uważnie, zapytaj dwa razy, bo skutki mogą być opłakane.

Gdy zaciąga się kredyt na mieszkanie, w natłoku formalności i zawiłości języka bankowego zdarza się, że można czegoś nie dopatrzeć, a drobne druczki mają to do siebie, że mogą być siedliskiem haczyków. Nie należy być od razu pesymistą, po prostu wystarczy dokładnie wszystko sprawdzić.

Co mówi a czego nie Pani w banku

Pracownicy banku zajmujący się bezpośrednim kontaktem z klientem zazwyczaj bardzo dużo mówią, dużo pytają. Zwłaszcza gdy chcą namówić klienta do zaciągnięcia kredytu. Zazwyczaj rozmowa dotyczy warunków kredytu. Na pierwszy rzut oka przedstawiony kredyt wydaje się fantastyczny, bo oprocentowanie jest atrakcyjne, nieduża marża, a prowizja za udzielenie niewielka, ale… Sprawdźmy wartość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu. Jest to wartość, która określa wysokość całkowitych kosztów kredytu, czyli uwzględnia prowizje, ubezpieczenie oraz inne dodatkowe opłaty, a więc określa ile będzie kosztował zaciągany kredyt na mieszkanie. Pracownik banku nie powie nam, że np u konkurencji RRSO jest niższe, czyli że gdzie indziej może być taniej. Z punktu widzenia kredytobiorcy jest to istotny wskaźnik porównawczy dla ofert kredytowych, dlatego warto o to pytać, przeliczać lub też porównać oferty w Internecie.

Czym pachnie promocja

Jak co roku jesienią zawsze możemy obserwować promocje kredytowe. Nie bądźmy sceptyczni. Promocja może być korzystna, ale… Jeśli nie będziemy uważać może zdarzyć się, że zaciągając kredyt na mieszkanie w ramach promocji możemy wpaść jak śliwka w kompot. Z reguły promocja zakłada niższe oprocentowanie kredytu, ale po przeliczeniu wszystkich kosztów może okazać się, że oferta promocyjna niczym nie różni się od standardowej oferty. Zazwyczaj wiele ofert zawiera obok niższego oprocentowania niższą marżę, ale za to trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie bądź skorzystać z innych produktów bankowych, które są dodatkowo płatne. Zatem niższe stawki równoważone są dodatkowymi opłatami okołokredytowymi. Ważne jest zatem zapoznanie się dokładnie z ofertą, bowiem może okazać się, że całościowy rozrachunek nie jest korzystny, a Pani w banku nam tego nie powie.

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca