co to jest leasing?

Listopad 10
11:51 2011
Oceń ten artykuł

Z pewnością większość z nas spotkało się już z określeniem leasingu. Jednak nie wszyscy potrafią wyjaśnić to pojęcie mimo tego, że leasing powoli wypiera tradycyjny kredyt. Wiąże się to między innymi z mniejszymi kosztami uzyskania leasingu.

Leasing cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorstw, które aby biorą przedmioty w leasing aby polepszyć, udoskonalić wydajność swojej działalności.

Obecnie wiele przedsiębiorstw zanim zdecyduje się na pożyczkę czy kredyt, obliczają ich koszta względem leasingu. W coraz większym stopniu leasing jest korzystniej oprocentowany od innych rodzajów kredytów, chodź właśnie kredytem nazwać go nie można.

Leasing można zaciągnąć praktycznie na każdy przedmiot. Istnieją wyspecjalizowane leasingi samochodowe przeznaczone na zakup pojazdów lub zwykły leasing poprzez, który można kupić na przykład firmowe komputery. Ponadto istnieją trzy podstawowe formy leasingu. Mianowicie leasing zwrotny, finansowy i operacyjny.

Praktycznie każdy rodzaj leasingu opiewa na podobnych zasadach. Mianowicie firma lub osoba fizyczna w zamian za użytkowanie przedmiotu leasingu płaci leasingodawcy z góry określone raty. Całkowite wykupienie przedmiotu uzależnione jest od rodzaju umowy leasingowej. I tak w przypadku leasingu operacyjnego, leasingodawca udostępnia leasingobiorcy środki trwałe bez konieczności ich wykupienia. Z kolei jeśli chodzi o leasing finansowy po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej leasingobiorca ma prawo do całkowitego wykupienia przedmiotu leasingu. Leasing zwrotny jest działa na trochę innych zasadach. Jest on przeznaczony dla firm, które posiadają środki trwałe i dzięki nim chcą uzyskać dodatkowe koszty na swoją działalność. Poprzez leasing zwrotny przedsiębiorcy mogą oddać przedmioty firmie leasingowej w zamian za gotówkę.