Co to jest IBAN i nr konta bankowego?

Styczeń 21
18:23 2012
Oceń ten artykuł

Czy zastanawialiście się kiedyś nad swoim numerem rachunku bankowego? Zazwyczaj myślimy, ze jest to przypadkowy ciąg cyfr wygenerowany przez komputer. Nic mylnego prawie każda cyfra numeru kota ma swój odpowiednik. Poza tym każdy klient ma swój indywidualny numer IBAN.

Każdy kto posiada konto w banku ma swój indywidualny numer konta bankowego. Zważywszy na to, ze obecnie co druga osoba posiada takie konta, kombinacji cyst muszą być miliony. Oprócz tego osobom, które posiadają rachunek w euro przypisywany jest numer IBAN.
Istnieje coś takiego jak międzynarodowy system numeru konta bankowego czyli IBAN. Służy on do oznaczania rachunków osobistych zarówno osób prywatnych jak i firm., które prowadzone są przez instytucje bankowe, zwane dalej bankami.
IBAN został wybrany przez europejski system płatniczy, oznacza numery kont dla płatności w euro w obrocie transgranicznym a także w Strefie Euro. Zatem każdy bank ma obowiązek wprowadzenia IBAN we wszystkich dyspozycjach płatniczych prowadzonych w walucie europejskiej. Taki obowiązek nałożony jest również na polskie banki, informacje o numerze IBAN przekazywane są każdemu klientowi, który założy rachunek osobisty.

Numer konta bankowego.

Każdy numer konta bankowego składa się z ciągu cyfr. Numer konta bankowego (NBR) to szesnaście cyfr, które dzielą się w następujący sposób. Pierwsze dwie liczny to tak zwana suma kontrolna. Kolejne osiem to numer rozliczeniowy indywidualny dla każdego banku. Dzięki tym cyfrom można dowiedzieć się w jakim banku właściciel rachunku posiada konto. Reszta ciągu cyfr (16) to indywidualny numer klienta.
Warto wspomnieć o tym, ze gdy nie jesteśmy pewnie numeru konta na który chcemy przelać pieniądze jego poprawność można sprawdzić w sieci dzięki specjalnej „wyszukiwarce” numerów konta bankowego.