Co można zrobić w tej kwestii?

Listopad 24
13:44 2011
Oceń ten artykuł

Wszyscy doskonale wiedzą, że polski system emerytalny od dawna nie spełnia pokładanych w nim nadziei, a mimo to nie ma konkretnych w tej sprawie decyzji. Wprawdzie toczy się od dawna dyskusja co zrobić z tą żabą, ale jakoś nie ma chętnego aby ją zjeść. Pomysłów na zmiany jest wiele poczynając od ograniczenia kwoty wpłaty składki na fundusz ofe, po jego likwidację włącznie. Ranking ofe jest bardzo przydatny. O ile jednak obecni emeryci nic już w tej kwestii nie mogą zrobić, o tyle przyszli emeryci, którzy już oszczędzają bądź zaczynają oszczędzać na swoje przyszłe świadczenia emerytalne są jak najbardziej zainteresowani zmianami. I co najważniejsze powinni mieć wpływ na to.
Często zadajemy sobie pytanie dlaczego ranking ofe ma aż tak niskie? Z kilku powodów. Po pierwsze zbyt często filar ten traci na nietrafionych inwestycjach, na bessie oraz przeróżnych wahaniach na rynkach funduszy inwestycyjnych. Poza tym opłaty jakie pobiera fundusz ofe za prowadzenie interesów przyszłych emerytów są horendalnie wysokie. No i każdy nowo utworzony rząd postanawia coś pomajstrować przy tym systemie, ale zazwyczaj niewiele lub nic z tego nie wynika. Propozycji zmian zawsze było wiele i nadal jest wiele, tylko najczęściej są to propozycje nie do końca przemyślane i niestety nie dające gwarancji na poprawę tego systemu.
Trudno nie przyznać racji minister Fedak w kwestii braku konkurencji na tym rynku, ale racje też maja jej oponenci. Brak konkurencji nie sprzyja rozwojowi i nie działa w interesie klienta. Ma też dużo racji pani minister w stwierdzeniu, że sytuacja na giełdzie nie może rzutować na przyszłe emerytury. Poza tym ludziom trzeba dać wolna rękę i niech sami decydują gdzie i jak chcą oszczędzać na swoje przyszłe emerytury. Minister Fedak nie jest też za podniesieniem wieku emerytalnego, ponieważ uważa, że starszy człowiek, który z różnych powodów stracił pracę najczęściej już jej nie odzyskuje. Kto bowiem zatrudni prawie emeryta skoro na rynku pracy jest tylu młodych bezrobotnych? Ale likwidacja ofe też spotyka się z krytyką, dlatego już dawno należałoby znaleźć jakiś kompromis. Premier obiecuje, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na dniach.