Co jeśli banki zbankrutują?

Luty 12
15:14 2010
Oceń ten artykuł

Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Szczególnie teraz, gdy kryzys szaleje na całym świecie i sytuacja finansowa jest niestabilna. Kto według polskiego prawa gwarantuję wypłatę naszych pieniędzy z lokat w sytuacji, gdy bank przestaje być wypłacalny?

Postanowiliśmy przeanalizować sytuację Polbanku.
Zacznijmy od początku. Polbank to grecki bank posiadający odziały – filie greckiej centrali. Polbank nie zdecydował się na utworzenie w Polsce spółek-córek, które odpowiadałyby przed wszystkimi instytucjami jako niezależne podmioty prawa.

Polbank EFG w tym przypadku nie jest objęty polskim Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG). Nie można przez to powiedzieć, że bank nie posiada żadnej gwarancji. Gwarantem jest grecki fundusz Hellenic Fund. Co ciekawe HF gwarantuje o wiele więcej niż BFG, bo aż 100 tys. euro, a BFG połowę mniej.

W polskiej placówce banku dowiedzieliśmy się, że klienci chcąc odzyskać swój kapitał wcale nie muszą jechać do Aten. Nie muszą też dochodzić swoich racji przez telefon. Wszystko będzie można załatwić w placówkach Polbanku.

Zainteresowaliśmy się Polbankiem, ponieważ w poprzednim roku bank ten zyskał wiele nowych klientów. Dużą zasługę w tym miało Konto Mocno Oszczędzające. To na nim można było zarobić 6,5% do kwoty 5 000zł i 5% dla kwoty powyżej 5 000zł.

Niestety pod koniec roku dało się zauważyć, że klienci są zaniepokojeni o swoje oszczędności. Duży wpływ na taką sytuację miała zła kondycja greckiej gospodarki. System bankowy w tym kraju mocno się załamał, a pesymiści wróżyli mu los taki jak w Islandii.

Praktycznie wszystkie akcje banków na giełdzie w Atenach spadły do bardzo niskich poziomów cenowych. W ciągu jednego dnia traciły nawet 7% wartości. Do połowy października właściciel Polbanku – Eurobank EFG Ergasias SA (nie nasz polski Eurobank) stracił ok 30% wartości. Oczywiście przedstawiciele Polbanku uspokajają, że to normalna sytuacja, kiedy wokoło szaleje kryzys finansowy.

Reprezentant Polbanku Kamil Chodzik potwierdził, że Polbank korzysta z ochrony depozytów zapewnionej z greckiego funduszu gwarancyjnego Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund (HDIGF), odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) obsługującego banki w Polsce. Fundusz gwarantuje zwrot 100% depozytów do kwoty 100 000 Euro. To dość pozytywna wiadomość dla klientów Polbanku, ponieważ Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwraca jedynie do 50 000 Euro. Jednocześnie Kamil Chodzik zapewnia, że kwota gwarancji obejmuje wszystkie depozyty klienta bez względu na położenie oddziału banku. Nie ma też znaczenia w jakiej walucie jest depozyt.

Przedstawiamy pełną listę banków komercyjnych znajdujących się w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym:

* AIG Bank Polska SA
* Alior Bank SA
* Allianz Bank Polska SA
* Bank BPH SA
* Bank DnB NORD Polska SA
* Bank Gospodarki Żywnościowej SA
* Bank Gospodarstwa Krajowego
* Bank Handlowy w Warszawie SA
* Bank Millennium SA
* Bank Ochrony Środowiska SA
* Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Polska) SA
* Bank Pocztowy SA
* Bank Polska Kasa Opieki SA
* BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI SA
* Bank Rozwoju Cukrownictwa SA
* Bank Zachodni WBK SA
* BRE Bank SA (w tym: mBank, MultiBank)
* BRE Bank Hipoteczny SA
* Deutsche Bank PBC SA
* Deutsche Bank Polska SA
* Dexia Kommunalkredit Bank Polska SA
* DZ BANK Polska SA
* Euro Bank SA
* FCE Bank Polska SA
* Fiat Bank Polska SA
* FORTIS BANK POLSKA SA
* Getin Noble Bank SA
* GMAC Bank Polska SA
* Gospodarczy Bank Wielkopolski SA
* HSBC Bank Polska SA
* ING Bank Hipoteczny SA
* ING Bank Śląski SA
* INVEST – BANK SA
* Kredyt Bank SA
* LUKAS Bank SA
* Mazowiecki Bank Regionalny SA
* Mercedes-Benz Bank Polska SA
* Meritum Bank ICB SA
* NORDEA BANK POLSKA SA
* Peako Bank Hipoteczny SA
* Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA (w tym: Inteligo)
* Rabobank Polska SA
* Raiffeisen Bank Polska SA
* RBS Bank (Polska) SA
* RCI Bank Polska SA
* Santander Consumer Bank SA
* Toyota Bank Polska SA
* VOLKSWAGEN BANK POLSKA SA
* WestLB Bank Polska SA