Biorą też w euro

Kwiecień 16
04:24 2010
Oceń ten artykuł

Mimo wielu zabiegów ze strony banków rynek kredytów nadal nie sprzyja kredytobiorcom. To nie ten czas, kiedy kredyt był na dotknięcie ręki, a banki nie sprawdzały historii kredytowej klientów i często wystarczył tylko dowód osobisty, aby kredyt otrzymać. Ale to już przeszłość. Od czasu największego nasilenia kryzysu banki nie są już tak skore do udzielania kredytów. Znacznie też zaostrzyły warunki kredytowe, żądają nowych zabezpieczeń, podwyższyły opłaty, prowizje i marże, wprowadziły ubezpieczenia kredytów. Ale mimo tych zaostrzeń o kredyt teraz jest nadal trudno, poza tym banki jak n igdy dotąd prześwietlają swoich klientów. Mimo, że oferta kredytowa jest bardzo szeroka, i kredytów typu szybki kredyt, kredyt bez zaświadczeń, czy kredyt bez poręczycieli nie brakuje, to jest to tylko chwyt czysto marketingowy. Skoro banki jak na razie nie mają zamiaru łagodzić swojej polityki kredytowej, przynajmniej kredytów konsumpcyjnych, klienci coraz częściej sięgają po karty kredytowe. Również karty kredytowe euro co jest chyba zaskoczeniem, bowiem Polska nie jest jeszcze w strefie euro. Wprawdzie kredyt poprzez karty kredytowe należy do jednych z najwyżej oprocentowanych kredytów, ale przy kartach takich obostrzeń nie ma. A przynajmniej na razie nie ma.
– To prawda klienci banków coraz chętniej korzystają z kart kredytowych i choć zasady korzystania z kart są nie ubłagalne i w razie ich złamania trzeba się liczyć z finansowymi karami chętnych na nie nie brakuje. Poza tym wbrew powszechnym opiniom karta kredytowa wcale nie jest droższa od zwykłego kredytu gotówkowego. Okazuje się bowiem, że banki znacznie wycwaniły się, wprawdzie  nie łamią przepisów przy oprocentowaniu kredytów, ale podwyższają prowizje, marże, wprowadzają opłaty przygotowawcze oraz ubezpieczenia kredytów. Wszystko to sprawia, że koszt całkowity kredytu rośnie wprost lawinowo sięgając nawet 50-60 procent. Tymczasem karta kredytowa takiego oprocentowania na szczęście nie ma, nawet jeżeli jest to karta kredytowa euro – twierdzi doradca kredytowy.
Świat kart kredytowych jest bardzo bogaty i klient może wybierać i przebierać w kartach: zwykła standardowa karta kredytowa, srebrna karta kredytowa, złota, platynowa, najbardziej prestiżowa czarna, karta kredytowa euro, karty zbliżeniowe, studenckie, młodzieżowe itd. Według ostatnich rankingów najlepsze karty kredytowe mają citi handlowy, aliro bank oraz polbank. Na ten ostatni bank klienci boja się jednak stawiać, ponieważ jest to grecki bank, a wiadomo jaka jest teraz sytuacja w Grecji. Ale srebrne karty kredytowe citi handlowego oraz alior banku, które wygrały ranking to pewny i jak na razie najlepszy produkt. Można oczywiście skorzystać z innych ofert, wszystko zależy jakie mamy priorytety. Czy zależy nam na jak najdłuższym terminie bezodsetkowym, czy na limitach, albo oprocentowaniu. Albo zależy nam na kartach euro, ale to już historia na inną okoliczność.