Bez poręczenia ani rusz

Banki w pewnym okresie wyraźnie się zaniepokoiły tak zwanymi złymi kredytami, czyli nie spłacanymi w czasie i dlatego znacznie zaostrzyły warunki kredytowe. Wcześniej niekonieczne było poręczenie kredytu teraz trudno wyobrazić sobie kredyt bez poręczycieli. Chociaż w wielu ofertach poręczenie kredytu nadal nie jest wymagane, ale warto takie oferty po prostu sprawdzić. Poza tym banki zadłużeniami swoich klientów były wyraźnie zaniepokojone i dlatego trudno się im dziwić, że teraz zanim pożyczą chociażby jedną złotówkę kilkakrotnie się nad tym zastanowią. Tymczasem w pewnym okresie wartość zagrożonych /czytaj niespłacanych w terminie, bądź nie spłacanych w ogóle/ kredytów gospodarstw domowych wzrosła już do ponad 21 miliardów złotych i stale rosła. Co banki rozumieją przez kredyty zagrożone?
– Są to przeważnie kredyty dla osób fizycznych, które spłacane są z opóźnieniem. Przypomnijmy, że opóźnienia sięgające 3 miesięcy to była wartość prawie 2,5 miliarda złotych, spłacanych po terminie 6 miesięcy, takich kredytów na około 2,4 miliarda złotych oraz powyżej 6 miesięcy, które banki nazywają straconymi. Właśnie straconych kredytów było najwięcej, a ich wartość sięgała już 16 miliardów złotych. Na szczęście sytuacja zaczyna zmienia się na lepsze – stwierdził jeden z klientów.
Są to działania firm windykacyjnych, komorniczych, poza tym banki coraz częściej dogadują się z dłużnikami. To pocieszająca sytuacja, ale nie oznacza to, że problemy dłużników się skończyły. Tak zwane złe kredyty najczęściej są wynikiem pogarszającej się sytuacji wielu gospodarstw domowych. Kryzys sprawił, że wiele osób straciło pracę, często będąc jedynym żywicielem rodziny. W wielu przypadkach nie są już w stanie spłacać swoich zobowiązań, stąd właśnie rosnąca liczba niespłacanych kredytów. Niektórym gospodarstwom przyszło z pomocą państwo i ci mogą liczyć na pomoc w spłatach kredytów. Przeważnie chodzi o kredyty mieszkaniowe – ale to już temat na inną okazję. Faktem natomiast jest, że teraz klienci nie mogą już liczyć na kredyty tylko na dowód osobisty, bez zaświadczeń, bez bik i z pewnością będzie potrzebne poręczenie kredytu.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca