Banki walczą o klienta

Styczeń 04
13:23 2012
Oceń ten artykuł

Na szczęście siermiężne lata peerelowskiej bankowości odeszły wraz z systemem polityczno-gospodarczym do lamusa. Wejście Polski do strefy zjednoczonej Europy jeszcze bardziej podwyższyło standardy naszych banków, ale nie można wszystkiego zmienić przez dwadzieścia lat wolnego rynku, wolnej Polski i wolnej polskiej bankowości.

Najwięcej zmieniło się od kiedy polskie banki zaczęły wdrażać systemy elektronicznej działalności. Powstały też pierwsze banki internetowe, które stały się swoistą konkurencją dla banków tradycyjnych. Wdrażanie sieci w funkcjonowanie banków nie jest łatwym przedsięwzięciem /trwa do dziś/, ale nieuniknionym. Mimo to banki internetowe nadal mocno naciskają na banki tradycyjne, chociaż te również działają już w systemach elektronicznych. Nie mniej jednak banki internetowe mogą sobie pozwolić na niższe koszty produktów i usług, ponieważ nie zatrudniają tylu pracowników i nie mają do obsługi tylu placówek. Jednakże banki tradycyjne często nie dają się i w wielu przypadkach mają lepszą ofertę. Ale nie jest tych przypadków aż tak wiele. Prześledźmy na przykład ostatnie rankingi kont bankowych. Jedno jest pewne, że banki przystępują do ostrej rywalizacji o klienta. Kampanie promujące swoje konta bankowe prowadzi co najmniej kilka największych banków.

Banki proponują wszelkiego rodzaju promocje, upusty, rabaty i rezygnacje z opłat. Jedne banki obiecują konta za darmo, inne bezpłatne bankomaty w Polsce /coraz więcej banków w Polsce ma taka ofertę/, jeszcze inne zwracają część pieniędzy za wydatki kartą płatniczą z konta bankowego. A są nawet tacy, którzy za założenie konta bankowego płaca swoim klientom żywą gotówką. To oznacza, że walka o klienta zaostrza się. Dlatego nie należy się zbyt mocno dziwić, że jednocześnie za likwidację konta banki pobierają opłaty. Ale takimi praktykami nie zatrzymają z pewnością klientów. Analizując najnowsze rankingi należy podkreślić, że nie bank internetowy, a kredyt bank i jego konto ekstrakontoPlus jak na razie prowadzi w tym rankingu. Tuż za kredyt bankiem uplasował się bank ochrony środowiska ze swoimi kontem VIP i kontem Start, a na trzecim miejscu znalazło się konto rachunek mistrzowskie konto osobiste Polbanku. Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o konta bankowe banki polskie dobrze się sprawiły. Tymczasem kredyt bank rzeczywiście ma najtańsze konto, bowiem nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie rachunku, za przelew w placówce tego banku klient zapłaci jedynie 4 zł., a przez automatycznie działający system telefoniczny ani grosza. Poza tym posiadacze kont w tym banku mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Jest to też jedyny bank mający tak wysokie oprocentowanie, czyli 7% w skali roku. Jednakże biorąc pod uwagę konta internetowe to nadal najlepsze jest ekonto osobiste w mBanku o którego zaletach wielokrotnie już pisano.