“Babskie” inwestowanie

Mimo wahań na rynku funduszy inwestycyjnych inwestorzy nie mają prawa do specjalnych narzekań. Już dawno też odpuścili sobie – przynajmniej na razie – inwestowanie w lokaty bankowe, które i tak stały się już towarem niezbyt atrakcyjnym dla inwestujących. Jednakże w funduszach inwestycyjnych też można inwestować w lepszy i gorszy towar. Trzeba znać się na funkcjonowaniu tego rynku, zasadach jego działania, trzeba wiedzieć komu powierzamy swoje pieniądze, jaka jest liczba funduszy inwestycyjnych oraz czego możemy się po danym funduszu spodziewać.
Większość inwestorów – najczęściej tych z dużą praktyką – są zwolennikami funduszy bardziej agresywnych, dlatego inwestują w fundusze akcji. Ale nie brakuje też zwolenników funduszy bardziej bezpiecznych i spokojniejszych do których należą fundusze hybrydowe, czyli zrównoważone. Są tacy, którzy twierdzą, że fundusze hybrydowe to pole do popisu dla kobiet.
– Wprawdzie nie jestem kobietą, a mówi się, że inwestowanie w „hybrydy” to domena kobiet, lubię inwestować w fundusze hybrydowe. Dlaczego? Ponieważ fundusze hybrydowe inwestują nie tylko w akcje, ale także w obligacje skarbowe, depozyty bankowe, waluty, instrumenty pochodne, Zastosowanie tej ostatniej opcji jest dopuszczalne m.in. w celu zabezpieczenia się przez ryzykiem. A ryzyko w tym interesie zawsze jest. Tylko, że w sektorze akcji większe, a w hybrydach mniejsze. Mnie liczba funduszy inwestycyjnych nie interesuje – jam mam już swoje wybory i przestałem też poszukiwać – stwierdził jeden z inwestorów.
Fundusze hybrydowe dzielą się na: fundusze stabilnego wzrostu /udział akcji w tym funduszu określa się najwyżej na 40%/, fundusze zrównoważone /udział akcji do 60%/ oraz alokacji aktywów, czyli podziału lokat funduszu pomiędzy różne instrumenty finansowe, ale też z równowagą pomiędzy ryzykiem, a zyskiem. Dlatego udział akcji w tych funduszach kształtuje się jak 20% do 80%. Czy zatem warto inwestować w fundusze hybrydowe? Każdy fundusz – a liczba funduszy inwestycyjnych jest pokaźna – każda inwestycja finansowa ma swoje dobre i złe strony, swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się jednym i drugi i dopiero później starajmy się wyciągnąć z tego wnioski. Z pewnością plusem funduszy hybrydowych jest ich stabilność. Z pewnością też w o wiele mniej reagują na wahania giełdowe . Ale jednocześnie mniej angażują środków w akcje i w razie zwyżek na tym rynku mniejsze są ich zyski. Z pewnością fundusze hybrydowe chętniej wybiorą początkujący inwestorzy, którzy na początek wolą nie ryzykować i nie tracić swoich pieniędzy.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca