Odwrócona hipoteka szansą na polepszenie warunków życia na emeryturze

Odwrócona hipoteka szansą na polepszenie warunków życia na emeryturze
24 sierpnia
11:10 2019
()

Co to jest odwrócona hipoteka ? Jest to sposób na polepszenie warunków życia na emeryturze. Korzysta z tego coraz więcej seniorów.

Każdy z nas wie mniej więcej czym jest powszechna hipoteka. Większość z nas kojarzy ją z kredytami hipotecznymi, które udzielane są pod zastaw domu w celach mieszkaniowych. Oczywiście jest to bardzo słuszny tok rozumowania. Dzisiaj postanowiliśmy jednak skupić się na przewrotnym rozwiązaniu hipotecznym, które nie jest znane wielu Polakom. Do dzieła!

Jak wiemy nasz kraj jest kilka lat wstecz pod względem rozwoju w porównaniu do innych krajów zachodnich. Niestety taka jest przykra sprawa. Jesteśmy zniszczonym krajem, na co miała wpływ II wojna światowa. Niestety nikt z nas nie jest w stanie tego faktu ominąć. Zanim pozbieramy się na 100% musi upłynąć dużo czasu. Doskonale widać to również na przykładzie produktów bankowych. Na zachodzie produkty finansowe, które są bardzo popularne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tamtejsi konsumenci potrafią docenić pewne kwestie, których nie doceniamy my, Polacy.

Przykładem jest odwrócona hipoteka. Cóż to takiego?

Jest to sposób na polepszenie warunków życia na emeryturze. W stanach korzysta z tego coraz więcej seniorów. Nie ma się co dziwić bowiem odwrócona hipoteka jest towarem niezwykle opłacalnym. Jest ona dostępna również w naszym kraju, tylko chętnych brakuje.  Jedynym warunkiem do tego, aby można było z niej skorzystać jest posiadanie własnej nieruchomości. Kolejnym ważnym aspektem jest wiek „kredytobiorcy”. Musi on mieć skończone 62 lata.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została uchwalona przez Sejm 23 października 2014 r., a Prezydent podpisał ją 10 listopada 2014 r.

Odwrócona hipoteka jest idealnym sposobem na to aby poprawić swoją płynność finansową w jesieni swojego życia. Rodzina Cię opuściła? A może nie ma komu zostawić swojego domu?

Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie odwrócony kredyt hipoteczny. Dzięki niemu odbijesz się od finansowego dna i odnajdziesz potencjał w swojej nieruchomości. Poprawi to Twoją jesień  życia.

<strong>Co to jest odwrócona hipoteka ?</strong>
Odwrócona hipoteka to przeniesienie prawa własności do nieruchomości, zapewnia dożywotnie korzystanie z nieruchomości przez beneficjenta i wykorzystywanie środków wynikających z wartości nieruchomości jako dodatkowego źródła dochodu na emeryturze.
<strong>Z czym kojarzy się odwrócona hipoteka?</strong>
Większość z nas kojarzy ją z kredytami hipotecznymi, które udzielane są pod zastaw domu w celach mieszkaniowych.
<strong>Jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z odwróconej hipoteki?</strong>
Warunkiem do tego, aby można było z niej skorzystać jest posiadanie własnej nieruchomości. Kolejnym ważnym aspektem jest wiek „kredytobiorcy”. Musi on mieć skończone 62 lata.
<strong>Jak dodatkowo zapewnić sobie spokojną emeryturę ?</strong>
IKE to długoterminowe oszczędności, które są w stanie zapewnić Tobie stabilizację w kwestii emerytalnej opartej o trzeci filar.

Zapoznaj się z dokładnymi zasadami odwróconej hipoteki

Jesteś osobą w podeszłym wieku? Brakuje Ci środków aby prowadzić godziwe życie na stabilnym poziomie? Skorzystaj z dobrodziejstw jakie oferuje Ci dzisiejszy świat. Wystarczy , że dowiesz się w swoim banku czy możliwa jest odwrócona hipoteka.

Zasady działania odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka jest swego rodzaju odwrotnością klasycznego kredytu hipotecznego. Dedykowana jest osobom, które skończyły wiek 62 lat. Kolejnym obligatoryjnym warunkiem jest posiadanie własnej nieruchomości. Odwrócona hipoteka nie jest w naszym kraju szczególnie popularna głównie ze względu na to, że wiele osób ma o niej wielce negatywne zdanie. Wokół tego tematu krąży bowiem wiele mitów i kontrowersji. Wielu konsumentów, myśli, że w momencie kiedy podpisujemy z bankiem współpracę zobowiązujemy się do oddania w jego ręce naszego domu/mieszkania. Nie jest tak. Odwrócona hipoteka została stworzona po to aby pomóc osobom, które są w podeszłym wieku i nie mają wystarczających zarobków, które zapewniłyby im godziwe życie. Dzięki niej możemy poprawić swoją płynność finansową. Jedynym warunkiem jaki ciąży na osobie korzystającej z takiej umowy jest dbanie o swoją posesję oraz płacenie regularne wszystkich rachunków. Oczywiście obligatoryjne jest posiadanie nieruchomości. Odwrócona hipoteka polega na wycenie naszego mieszkania/domu i ustalenie miesięcznej wartości jaka będzie spływać na konto właściciela. Po śmierci bądź spłacie całego kredytu instytucja bankowa staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Odwrócona hipoteka jest ogromną szansą na ulepszenie swojej kondycji finansowej, która wśród ludzi starszych często bywa nieciekawa. Jest to również forma kredytu na który osoby starsze nie za bardzo mogą sobie pozwolić. Zapytaj o odwróconą hipotekę w swoim oddziale bankowym.

Coraz częściej słyszymy o produkcie bankowym jakim jest odwrócony kredyt hipoteczny. Na czym polega jego istota? Jest to pomoc finansowa dedykowana osobom po 62 roku życia. Polega na stopniowym uwalnianiu kapitału z posiadanej nieruchomości. Odwrócona hipoteka stanowi więc przeciwieństwo typowego kredytu hipotecznego.

Zalety odwróconej hipoteki

Niewątpliwą zaletą tego produktu finansowego jest brak konieczności spełniania jakikolwiek wymogów formalnych. W momencie kiedy kończymy 62 lata i dysponujemy kapitałem zamrożonym w nieruchomości możemy skorzystać z oferty bankowej. Jedynym warunkiem jest to, że owa nieruchomość musi stanowić dla nas obiekt zamieszkania. Odwrócona hipoteka  bazuje na naszym kapitale, dzięki temu bank nie ma prawo rościć sobie praw do wymogów formalnych z naszej strony. Jak sama nazwa wskazuje odwrócony kredyt hipoteczny to przeciwieństwo standardowego kredytu hipotecznego. Spowodowane jest to tym, iż spłata nieruchomości zaczyna się dopiero po śmierci beneficjenta. Wtedy dopiero bank staje się właścicielem owej nieruchomości. Ciekawą kwestią dotyczącą odwróconej hipoteki jest fakt, że może ona służyć do spłaty innych zobowiązań finansowych. Daje możliwość odzyskania kapitału zainwestowanego w dom czy mieszkanie. W tym przypadku dojrzały wiek stanowi atut. Dla ludzi starszych jest to szansa na lepsze życie, poprawę płynności finansowej w budżecie domowym. W jaki sposób beneficjent otrzymuje pieniądze? Może on wybierać spośród kilku alternatyw spłaty m.in. comiesięczna płatność, wypłata jednorazowa, otwarcie przez bank linii kredytowej lub dowolna kombinacja wszystkich wymienionych rozwiązań. Beneficjent ma jednak również obowiązki związane z nieruchomością. Przede wszystkim zobligowany jest do terminowego opłacania rachunków i dbania o swoje cztery kąty. Odwrócona hipoteka oznacza taki sam proces składania wniosków jak i inne kredyty.

Czym jest hipoteka nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Nowym rozwiązaniem i nie wszystkim znanym jest odwrócona hipoteka. Oferta skierowana jest głównie do osób w podeszłym wieku, którzy chcą nieco podreperować swój budżet pochodzący z emerytury. Ta jak wiadomo w większości przypadków nie jest wystarczająca i stąd propozycja banków na odwróconą hipotekę. Tylko czy aby na pewno jest to wyjście dobre? I jeśli jest to czy dla każdej ze stron?

Odwrócona hipoteka daje możliwość uwolnienia kapitału, który zamrożony jest w nieruchomości. W praktyce oznacza to, że bank będzie płacił pieniądze osobie, z którą podpiszę taką hipotekę. Jednak po śmierci tej osoby nieruchomość znajdzie się w rękach banku. Jakie pieniądze można otrzymać dzięki takiemu rozwiązaniu? Zazwyczaj rozbieżność jest dosyć duża, bo od jedynie 30%, do nawet 70% wartości nieruchomości. Wszystko zależy od wieku, płci oraz stanu zdrowia właściciela nieruchomości. Im starszy tym więcej może uzyskać, bo mówiąc okrutnie swoje pieniądze musi otrzymać w krótszym czasie.

Ustawa o produkcie jakim jest odwrócona hipoteka została wprowadzona pod koniec 2014 r. Według wyliczeń specjalistów można spodziewać się, że umowy o taką hipotekę mogą zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne od 20% do nawet 50%.

Trudno nie odnieść wrażenia, że najlepiej na tym wszystkim i tak skorzysta bank. Przykładowo – osoba, która zgodziła się na odwróconą hipotekę ma 70 lat. Wartość nieruchomości 300 000zł. W ciągu 10 lat życia otrzyma nawet o połowę więcej ze swej emerytury, która wynosi obecnie 1200zł. Oznacza to, że bank w ciągu roku wypłaci świadczenia w wysokości 7200, a więc w ciągu 10 lat 72 000zł. Dysproporcja jest więc olbrzymia. Nie jestem więc do końca przekonany czy odwrócona hipoteka to chęć niesienia pomocy czy chęć zarabiania na najuboższych. Poczekajmy na projekt ustawy i przekonajmy się.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.