Jak działa leasing?

Jak działa leasing?
15 maja
08:19 2022
()

Firma lub przedsiębiorca, zanim zdecydują się na wzięcie w leasing jakiegoś urządzenia, maszyny czy nieruchomości musi przemyśleć, jaki rodzaj leasingu jest najbardziej optymalny dla jego działalności.

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje leasingu:

  1. leasing finansowy
  2. operacyjny

Leasing finansowy

Leasing finansowy jest bardzo zbliżony do kredytowej formy zakupu. Dlatego też, szczególnie w przypadku zakupu samochodów formowych, wiele podmiotów porównuje koszty wzięcia ich w leasing z kosztami zakupu w ramach kredytu bankowego. W obu przypadkach klient staje się właścicielem nabytego przedmiotu kredytu lub leasingu. Kosztami są tylko odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od zaciągniętych zobowiązań. Jednakże, dużo bardziej korzystny dla przedsiębiorstwa jest leasing operacyjny.

Leasing operacyjny

Jest on zwykle dużo korzystniejszy od leasingu finansowego. W tym przypadku przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. Natomiast leasingobiorca może, do kosztów uzyskania przychodów, dodać także raty leasingowe. Nie odlicza już amortyzacji urządzenia. Dodatkowo koszty rat leasingowych można odliczać przez cały okres trwania umowy leasingowej. W przypadku zakupu rzeczy za pomocą kredytu bankowego, leasingu finansowego lub gotówki, koszty zakupu odliczane są tylko raz – w roku w którym zakup nastąpił.

Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej, leasing operacyjny daje dużo większe oszczędności podatkowe. Dlatego też zawierając umowę leasingu operacyjnego, nie powinno się raczej określać terminu działania umowy leasingowej na zbyt krótki czas, czyli np. 24 miesiące.

Standardowym okresem obowiązywania umowy leasingu operacyjnego jest 60 miesięcy, czyli standardowy okres amortyzacji maszyn i urządzeń. Dodatkową zaletą tego rodzaju leasingu jest możliwość korzystania z maszyn i urządzeń bez konieczności ich zakupu. Jeszcze jedną korzyścią, choć o nieco mniejszym znaczeniu jest fakt, że w przypadku leasingu operacyjnego, to właśnie na leasingodawcy ciąży obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

Leasing samochodowy

Leasing samochodowy jest najczęściej leasingowanym przedmiotem. Na taką formę pożyczki decydują się zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne.

Ogólnie leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy leasingobiorca,  a leasingodawcą, który oddaje do użytku przedmiot leasingu. Taki rodzaj umów oferują banki jak i firmy wyspecjalizowane w tym zakresie.
Leasing samochodowy wybiera coraz więcej osób. Być może ze względu na to, że w wielu przepadkach jest o wiele bardziej korzystny od tradycyjnych kredytów samochodowych. Czasami jest to oprocentowania, a innym razem ogólne warunki umowy.

Samochodowy w leasing można wziąć za pomocą leasingu finansowego lub operacyjnego. Ten pierwszy jest bardziej zbliżony do tradycyjnego kredytu ponieważ ponieważ w obu przypadkach, klient staje się właścicielem przedmiotu dopiero po spłaceniu ostatniej  raty. W przypadku leasingu operacyjnego leasingodawca przekazuje przedmiot leasingu na umówiony w umowie okres.

Aktualnie popularny jest Getin leasing, który jak sama nazwa wskazuje pochodzi od Getin banku. Getin leasing oferuje finansowanie takich inwestycji jak: leasing samochodów do 3,5 tony, leasing samochodów ciężarowych, leasing sprzętu medycznego, maszyn, urządzeń, a także leasing pożyczkowy i zagranicy. Z pewnością najczęściej wybieraną formą leasingu jest leasing samochodowy, zawierany poprzez umowę leasingu finansującego.

Leasing samochodowy w Getin Leasing skierowany jest dla osób, które myślą zarówno o kupnie auta nowego jak i używanego. Dzięki takiej formie leasingu od klienta nie wymagany jest wkład własny, jednym słowem nie musi on mieć zaoszczędzonych pieniędzy. W przypadku kredytów, nie wszystkie banki finansują inwestycje w 100%.  leasing samochodowy w Getin Leasing z reguły zawierany jest na okres do 60 miesięcy, po upływie tego czasu umowa wygasa, a wszystkie raty powinny być spłacone.

Leasing samochodowy nie jest najatrakcyjniejszą formą finansowania zakupu własnego pojazdu. Jak wiemy w chwili obecnej jest on również dostępny nie tylko dla podmiotów prawnych, lecz również dla osób fizycznych takich jak szary Kowalski.

Dlaczego więc wciąż ludzie uważają, że jest to jedna z najtańszych form finansowania?
Leasing samochodowy z ramienia firm leasingowych opiera się na zawarciu odpowiedniej umowy, która dalej jest określana jako umowa leasingowa. Na podstawie takiego zapisu, który wiąże prawnie obie strony umowy, czyli leasingobiorcę oraz leasingodawcę jest wydzierżawiany pojazd bądź inna ruchomość, która kosztuje leasingobiorcę comiesięcznie odpowiednio wysoką kwotę. Wysokość naszego średnio-miesięcznego zobowiązania jest zależna od warunków na jakich jest oparta umowa leasingowa oraz od elementów takich jak wartość dzierżawionego pojazdu oraz koszty związane z ubezpieczeniem ruchomości, która stanowi środek własności firmy leasingowej.

Skąd więc społeczeństwo uważa, że jest to atrakcyjna forma finansowania zakupu własnego pojazdu?

W przypadku przedsiębiorstw mają oni bowiem zależnie od form leasingowych możliwość odpisania od kosztów uzyskania przychodu odsetek od rat bądź też całościowego miesięcznego zobowiązania. Jednak nie w tym jest problem. Firmy leasingowe zaciągają odpowiednie zobowiązanie od instytucji finansowej, którą jest bank. Warunki takiego kredytowania nie zawsze są znacznie atrakcyjniejsze niż w przypadku naszego personalnego ubiegania się o kredytowanie. Pamiętajmy, że odpowiednio wysokie koszty około-kredytowe, które są nakładane na firmę leasingową są ponoszone przez naszą osobę. Następnie należy również nadmienić fakt, że zysk drugiej strony naszej umowy leasingowej również jest zawarty w naszym comiesięcznym zobowiązaniu.

Z tego tytułu leasing samochodowy jest znacznie droższy, niekiedy dwukrotnie niż zwykłe kredytowanie z ramienia banku.

Leasing samochodów używanych

To, że można kupić samochód używany za kredyt wiadomo nie od dziś, lecz czy można również kupić samochód z drugiej ręki za pośrednictwem leasingu?

Owszem można ponieważ leasing finansuje każdą inwestycje niezależnie od tego czy jest to przedmiot używany czy nowy. Leasing samochodów używanych oferują zarówno banki jak również firmy specjalizujące się wyłącznie w tym zakresie. Sprawdźmy zatem jak znaleźć najlepszą ofertę leasingową, która będzie dostosowana do naszych zdolności finansowych.

Leasing samochodów używanych a kupno używanego auta. Leasing samochodów używanych można „załatwić” bezpośrednio w banku, instytucji finansowej lub w komisie samochodowych. Wszystko zależy od tego z jakiego źródła chcemy kupić auto. Należy jednak pamiętać, że komisy samochodowe oferują leasingi lecz jedynie tych banków, z którymi aktualnie współpracują i nie oznacza to, że jest to najlepsza oferta dostępna aktualnie na rynku. Dlatego aby wybrać tę najlepszą należy skorzystać z takich pomocy jakimi są kalkulatory leasingowe. Leasing samochodów używanych a kalkulator leasingów.

Najlepszy leasing możemy znaleźć sugerując się wysokością rat leasingowych obliczonych za pomocą kalkulatora leasingowego. Aby otrzymać wynik wystarczy jedynie wprowadzić realne parametry ofert leasingowanych i dowiedzieć się o prawdopodobnej wysokości raty leasingu. Należy pamiętać, że obliczenia kalkulatora mogą nie równać się w 100% z indywidualną zaoferowaną ratą. Leasing samochodów używanych a ranking ofert. Kolejnym internetowym produktem, który z pewnością pomoże w wyborze najlepszego leasingu samochodów używanych jest ranking ofert leasingowanych. Zestawienia oferowane są przez wiele portali finansowych i aby się o tym przekonać wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę internetową pożądaną frazę.

Leasing do niedawna przeznaczony był jedynie dla przedsiębiorców. Korzystać z niego mogli Ci konsumenci, którzy byli w posiadaniu własnej działalności gospodarczej. Sytuacja ta uległa  zmianie  kilka lat temu. Leasing przeżywa głęboką ewolucję. Dzisiaj może z niego skorzystać nawet osoba całkowicie prywatna.

Według oficjalnej definicji leasing jest to jest umownym stosunkiem cywilnoprawnym. Co to oznacza w praktyce? „W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).”.

Leasing jest więc nowoczesną formą finansowania przedsiębiorstw. Jego rozwój objął nie tylko sferę grupy docelowej , ale także przedmiotów jakie mogą zostać włączone w leasing. Leasing samochodów używanych, leasing nieruchomości, leasing każdego rodzaju sprzętu – tak wygląda dzisiaj co druga oferta leasingu. Mimo tych wszystkich zalet , wielu ludzi nie chce korzystać z tego rodzaju funkcjonalności. Okazuje się bowiem, że leasing jest zdecydowanie droższy niż kredyt bankowy. Ponadto leasing nie jet tożsamy z posiadaniem określonego dobra trwałego. Jak sama nazwa wskazuje „to lease” oznacza wynająć coś. Bariera psychologiczna w umysłach wielu ludzi nie pozwala im na finansowanie czegoś co tak naprawdę nie jest nasze na własność.

Oczywiście możemy zakupić określone dobro jednak dopiero po upłynięciu okresu leasingowania. Taką możliwość daje nam leasing samochodów używanych operacyjny. Jeżeli nie chcemy wykupić rzeczy nikt nas do tego nie zmusza. Decyzja należy do osoby, która podpisała umowę leasingową. Leasing operacyjny niesie za sobą jednak spore korzyści podatkowe.

Kalkulator leasingu

Zanim wybierzemy się do banku i powierzymy swój los doradcy po drugiej strony biurka, warto jest samemu sprawdzić produkt, który nas interesuje. Sprawdzić, a nawet policzyć, co się z nim wiąże. Sprawa wygląda łatwiej niż można by przypuszczać.

Wyższa, ba nawet podstawowa matematyka wcale nie muszą być do tego potrzebne. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu. W sieci istnieje bowiem wiele narzędzi, które policzą wszystko za nas. Narzędziami takimi są kalkulator kredytu samochodowego, kalkulator hipoteczny czy kalkulator leasingu.

Nie różnią się od siebie zbyt wiele, aczkolwiek każdy kalkulator wymaga wpisania danych, które charakterystyczne są dla danego produktu bankowego. Kalkulator samochodowy wymagał będzie wpisania na przykład wieku samochodu, a hipoteczny zapyta nas o liczbę osób, które stanowią nasze gospodarstwo domowe, czyli innymi słowy osoby pozostające z nami w związku małżeńskim, a także te będące na naszym utrzymaniu. Oddzielne opcja ma także kalkulator leasingu.

Wśród kalkulatorów leasingu można wyróżnić kalkulator leasingu samochodowego oraz kalkulator leasingu nieruchomości. Zacznijmy od samochodowego.

Opcje do wypełnienia to:

  • cena netto pojazdu
  • opłata wstępna (wyrażona w procentach)
  • okres leasingu (w miesiącach)

Załóżmy, że cena pojazdu to 50 000zł netto, opłata wstępna 5%, a okres leasingu 36 miesięcy. Po wyliczeniu uzyskujemy następujące informacje:

  • kwota wykupu – 1%
  • całkowity koszt – 58 080zł
  • tarcze podatkowa – 10 940,2zł (kwota podatku, którą uda się zaoszczędzić)
  • rzeczywisty koszt – 47 139,8zł
  • miesięczna rata – 1530zł

Teraz kalkulator leasingu nieruchomości:

  • cena netto
  • opłata wstępna
  • roczny wzrost wartości (w procentach)

Załóżmy, że cena wyniesie 200 000zł, opłata wstępna 4%, a roczny wzrost wartości 7%. Otrzymujemy informacje:

  • kwota wykupu – 92 000zł
  • wartość po 10 latach – 393 430,27zł
  • całkowity koszt – 328 400zł
  • tarcze podatkowa – 43 966zł
  • rzeczywisty koszt wykupu – 284 434zł
  • rata miesięczna – 1820zł

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.