Arbiter bankowy pomoże w sporze z bankiem

Wielu  z nas miewa czasem problemy z bankami. Konto bankowe, umowa kredytowa, lokaty terminowe – wszystkie te operacje mogą przysporzyć niepotrzebnych nerwów. Brak fachowej wiedzy uniemożliwia nam korzystne dla nas rozwiązanie problemu. Warto wiedzieć, że jest ktoś, kto w sposób kompetentny i skuteczny może nam pomóc. To arbiter bankowy.

Kim jest arbiter bankowy?
To osoba działająca przy Bankowym Arbitrażu Konsumenckim, która została wyszkolona aby pomóc klientowi banku w rozstrzyganiu sporu z bankiem. BAK (działający przy Związku Banków Polskich) pomaga szybko i sprawnie. W przypadku kiedy bank nie wykonał swoich czynności lub wykonał je ze szkodą dla klienta, arbiter bankowy toczy walkę o nasze pieniądze.

Jak wygląda postępowanie?
Skargę składa klient, który zawarł umowę z bankiem. Spór rozstrzygany jest poza sądem, a postępowaniu poddają się banki, które są członiem ZBP lub złożyły stosowną, dobrowolną deklarację w tej instytucji. Dlatego przed podpisaniem umowy warto wiedzieć, czy nasz bank jest jednym z nich. Tylko wtedy bank podda się orzeczeniu arbitra.

Skrzywdzony konsument składa wniosek. Wniosek powinien być poprawny i dokładnie określać kwotę, którą chcemy od banku odzyskać. Nie może ona przekroczyć 8 tys. zł. Klient musi udowodnić , że żadne działania reklamacyjne w banku nie przyniosły rozwiązania problemu. Dlatego będzie potrzebował dokumentu zaświadczającego, iż procedura reklamacyjna została zakończona. Ważne, aby pamiętać, że żaden arbiter nie zajmie się naszą sprawą, jeśli toczy się już postępowanie w tej samej sprawie w sądzie.

Ile może arbiter bankowy?
Jeśli wg. arbitra konsument ma rację, bank musi poddać się jego orzeczeniu. Musi wówczas zwrócić wnioskodawcy poniesione koszty i w ciągu 14 dni dokonać czynności określonych w orzeczeniu.
Jeśli jednak rozstrzygnięcie sporu wypada na niekorzyść klienta banku, wówczas mamy prawo do skierowania sprawy na drogę sądową.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca