A może alternatywne

Inwestowanie na rynku funduszy inwestycyjnych to ogromne wyzwanie dla każdego inwestora. Szkoda tylko, że opłaty za prowadzenie interesów swoich klientów w tfi są niewspółmiernie wysokie do wyników finansowych. Sutuacja podobna do towarzystw emerytalnych, w których prowizje pochłaniają lwią część środków. Początkujący inwestorzy, nie znający się jeszcze dobrze na niuansach rynku funduszy inwestycyjnych powinni jednak korzystać z doradztwa finansowego, bowiem poruszanie się po tym gruncie jest dość ryzykowne dla kieszeni nowicjuszy. Dlatego na początek warto skorzystać z doświadczenie firm doradztwa finansowego. Bardzo dobry dla inwestorów był 2009 rok i tylko nieco mniej udany ubiegły rok. Z analiz wynika, że najbardziej punktowały fundusze akcji, inne przyniosły inwestorom nieco mniej zysków, ale też nie mają co narzekać. I teraz na początku nowego roku inwestycyjnego po raz kolejny pojawia się ten sam problem, mianowicie w jaki fundusz najlepiej zainwestować swoje oszczędności? Oczywiście koniec roku nie zamyka pewnych inwestycji, ale pewne tak. Różne są rodzaje funduszy inwestycyjnych i różne inwestowanie. Na przykład coraz więcej inwestorów stawia na tak zwane fundusze alternatywne. Na przykład w ubiegłym roku duże zyski przyniosły inwestycje w wino oraz dzieła sztuki. Na przykład pomnik supermena sprzedano za milion dolarów, a wcześniej inwestor ten zapłacił za niego tylko 300 tysięcy dolarów. Tak więc różne są rodzaje funduszy inwestycyjnych, różne inwestycje i różne ryzyko. Na rynku tym potrzebna jest cierpliwość w innym przypadku więcej stracimy niż zyskamy.
– Bogactwo tego rynku rzeczywiście może początkowo sprawić nam wiele kłopotów. Dlatego trzeba znać podział, trzeba wiedzieć jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych i na jakich zasadach funkcjonują. Ze względu na cel inwestowania fundusze dzielą się na: agresywnego wzrostu, akcji małych spółek, wzrostu kapitałowego, obligacji, dochodu z kapitału… ogółem jest ich aż jedenaście. Ze względu na kryterium uczestnictwa fundusze dzielimy na fundusze otwarte, zamknięte oraz mieszane. Natomiast ze względu na opłaty wstępne, na typu load i typu no-load oraz dystrybucji zysków na tezaurujące i wypłacające. Są też i fundusze powiernicze. Kilka zdań na temat tych ostatnich. Otóż fundusz powierniczy jest funduszem inwestycyjnym, a powierniczy dlatego ponieważ inwestorzy powierzają temu funduszowi swoje pieniądze z myślą o określonym zysku.
Rok 2010 był dobrym rokiem dla rynku funduszy inwestycyjnych, a zyski średnio należy liczyć na około 40 procent. Tak więc mimo pewnych wahań na tym rynku nadal warto w fundusze inwestować.