Co to są lokaty rentierskie?

Co to są lokaty rentierskie?
23 kwietnia
12:02 2017
()

Na czym dokładnie polegają lokaty rentierskie? Działają na zupełnie innych zasadach niż standardowe lokaty, z których spora część Polaków korzysta na co dzień. Któż nie chciałby zostać rentierem? Posiadać wysokie kapitał i żyć jedynie z odsetek, jakie zapewnia ulokowane w bankach lokaty.

Lokaty bankowe to jedne z najbardziej bezpiecznych form pomnażania oszczędności. Są to produkty finansowe bardzo chętnie wybierane przez klientów konsumentów, choć nie zawsze oprocentowanie terminowych depozytów jest zadowalające. Do pewnej grupy klientów banki kierują specjalne lokaty, zwane rentierskimi, które są w stanie zagwarantować znacznie wyższy zysk od lokat terminowych przy tym samym poziomie bezpieczeństwa ulokowanych w banku pieniędzy.

Jak działa lokata rentierska?

Produkt skierowany jest do klientów, którzy w zamian za ulokowanie w banku pieniędzy na lokacie na określony okres, chcą otrzymywać odsetki w sposób regularny. Odsetki na lokacie rentierskiej mogą być wypłacane co miesiąc, co kwartał czy też w innym odstępie czasowym, w zależności od ustaleń między deponentem a depozytariuszem, jakie zostaną zawarte w umowie. Lokaty tego typu zaliczane są do lokat długoterminowych, gdyż ich standardowy okres trwania wynosi zwykle przynajmniej rok. Bardzo często lokaty rentierskie oferowane są przez banki na okres dwóch lub trzech lat.

Jaki kapitał na założenie lokaty?

Lokaty rentierskie można założyć już od 1 tys. zł, choć przy takim kapitale oprocentowanie lokat tego typu nie jest dużo bardziej atrakcyjne od lokat terminowych. Przy sumach powyżej 150 tys. zł można spotkać oferty pozwalające na uzyskanie nawet 4 proc. w skali roku. Lokaty rentierskie to dobre rozwiązanie dla klientów banków, którzy dysponują nieco większym kapitałem. Atutem wielu lokat rentierskich jest możliwość zerwania umowy z bankiem z możliwością uzyskania części wypracowanych odsetek.

Zalety lokat rentierskich

Do zalet lokat rentierskich zaliczyć można możliwość korzystania z odsetek od ulokowanego kapitału na lokacie czego nie zapewniają klasyczne wersje lokat bankowych. Przy odpowiednio dużych sumach ulokowanych na lokacie w banku klient ma możliwość utrzymywania się z otrzymywanych regularnie odsetek, co jest charakterystyczną cechą lokat rentierskich.

Wady lokat rentierskich

Jedną z podstawowych wad lokat rentierskich na polskim rynku bankowym jest niewielka liczba dostępnych produktów tego typu. Lokaty rentierskie to bardzo popularne rozwiązania w krajach Europy zachodniej oraz USA. W Polsce coraz większa liczba banków stopniowo wprowadza możliwość korzystania z lokat rentierskich, co pozwala na wybranie bardziej atrakcyjnych warunków dotyczących oprocentowania lokat. Do wad lokat rentierskich można zaliczyć również konieczność posiadania sporej sumy kapitału celem otworzenia lokaty oraz zamrożenia sporej sumy pieniędzy na długi okres czasu.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.